6 soovitust, kuidas riietuda talviseks rattatrenniks

Eesti kliima on täiesti sobiv aastaringseks rattasõiduks. Vaja läheb vaid õiget varustust. Profirattur Tanel Kangert, kes käib trennis iga päev ja iga ilmaga, andis ülevaate, millist talvist varustust tema trennis kasutab.

Vana tõde – riietu kihiti

Kõige pealmine kiht peaks igal kehaosal olema tuulekindel aga hingav. Minu tavapärane talvevarustus hõlmab fliisitaolise voodriga pikki tuulekindlaid sõidupükse, pika krae ja pikkade käistega alussärki, keskmise kihina sobib harilik pika või lühikese käisega särk ja viimasena lisandub paks nö windstopper materjalist sõidutagi. Minu kogemus on, et keha rattasõidu ajal külmetama ei hakka ja kõige kriitilisemad kohad on pigem pea, kael, sõrmed ja varbad.

Soeta talvised sõidukingad

Soovitan kõigile, kes talve jooksul rohkem kui 10 trenni rattaga teevad, soetada talvised sõidukingad. Ise läksin veel sammu edasi ja valisin lausa sõidusaapad. Talvekingad on kiirelt tasuv investeering, kuna kaob vajadus paksude kingakatete järele. Alles jäävad küüned ning terveks närvid, mis kingakatteid paksude riietega toas venitades hävitama kipuvad. Mul läks 10 aastat ja kulutatud sai kümneid paare kingakatteid enne kui taipasin talvekingade eeliseid.

Jalga meriinovilla seguga sokid

Sõidusaapad vali 0,5 numbrit suuremad ja kasuta paksemaid, näiteks meriinovilla seguga spordisokke. Vahe võrreldes suvise sokiga on hämmastav. Veloteegi valikus sobivad ideaalselt MB Weari Siberia sarja sokid.

Kata kõrvad mütsi või torusalliga

Kiivrialune müts võiks katta kõrvad. Teine võimalus on tõmmata torusall nii palju kuklast üles, et kõrvad ja kurguesine saaksid kaetud.

Tee soojendusharjutusi

Kui külm ikkagi näpistab, soovitan külmunud sõrmede soojendamiseks sõidu ajal teha suuri käteringe. Liigutus on umbes nagu viljaveskit mängides ja konks seisned selles, et käsi peab olema võimalikult lõtv, et soe veri mõnusa surinaga sõrmeotstesse tagas tuleks. Sarnast harjutust saab jalgadele tehe kus ühe jalaga vändatakse edasi ja teist lastakse sõidu ajal sirgelt edasi-tagasi kiikuda umbes 10x. Alati annab sooja ka mõni kükist hüpe.

Toit ja jook talvise sõidu ajal

Talvel kulub kehal energiat rohkem kui harilikult. Arvesta trenni vähemalt 1,5-2 korda rohkem toitu kaasa, kui suvel oleks normiks. Väga mõnus on võtta kaasa termospudeliga soe jook, teine variant on hoida tavaline pudel keskmise kihina seljas oleva särgi seljataskus. Meie poest sobib hästi Elite 3-tunnise soojahoidmisega termospudel. Samuti soovitan poepeatust tehes alati valida toasoe jook. Juhul kui näiteks tanklas on kõik joogid külmikus tasub teenindajal siiski uurida toasooja joogi olemasolu näiteks laoruumis.

Vaata ka: RATTAMEHAANIKU 7 SOOVITUST, KUIDAS TALVESÕIDU RATAST KORRAS HOIDA

Et rattasõit talvel mõnusam oleks, leiad veel tarvilikku varustust siit: Talvesõiduks vajalik varustus